Special guests
SOBOTA, 12.11.2011
godz. 17.30
ANTONY BUTTS, reż. Po Apokalipsie / After the Apocalypse
to wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych. Do obszaru jego zainteresowań należą prawa człowieka i ochrona środowiska. W ostatnim czasie zgarnął nagrodę AIMA za reportaż na temat nieustającej przemocy w Republice Inguszetii (Rosja). Płynnie włada językiem rosyjskim i specjalizuje się w kręceniu filmów na terenie byłego Związku Radzieckiego. „Po apokalipsie” jest pierwszym filmem dokumentalnym Buttsa i już został nominowany do nagrody One World Media Award. Na filmografię reżysera składają się m.in. “Germany’s Unwanted Children” (2011) dla Amnesty International, “Ukraine’s Lost Children” ( 2011), “After the Apocalypse” (2010), “Picnic in Chernobyl” (2006) i liczne produkcje dla Al Jazeera English
godz. 16:00
WILLIAM JOHANSSON, reż. Toksyczny plac zabaw /Toxic Playground,
pracuje jako reżyser i operator filmowy oraz telewizyjny. W 2005 roku nawiązał współpracę z Larsem Edmanem, którego poznał w szkole filmowej w Valparaíso (Chile). W 2007 roku połączyli siły z producentem Andreasem Rocksénem z Laika Film & Television, a efektem ich pracy stał się „Toxic Playground” – ich pierwszy długometrażowy film.
godz. 19.30
MIKE LERNER, producent filmu Piekło powraca/ Hell & Back Again,
tworzy filmy dokumentalne na temat sztuki, podróży i kultury popularnej od 20 lat. Kręci je w wielu państwach - od Bliskiego Wschodu po Amerykę Południową, od Azji Centralnej po Daleki Wschód.
Stworzył filmy dla brytyjskich kanałów, takich jak: BBC, Channel Four, Channel Five, ITV, Discovery and Travel Channel. Jego dokumenty opowiadają między innymi o Picassie, mieście Turkmenbaszy, Kaplicy Sykstyńskiej, zespole Hawkwind i Afganistanie.
NIEDZIELA, 13.11.11
godz. 16.30
PAR FJALLSTROM, reż. Świat według Roslinga / Rosling’s World,
jest producentem filmów dokumentalnych w Sveriges Television – narodowej, niekomercyjnej i finansowanej ze środków publicznych telewizji szwedzkiej, w ramach której funkcjonują dwa kanały ogólnokrajowe. Fjällström urodził się w 1952 r. w północnej Szwecji. Jest absolwentem nauk politycznych oraz dziennikarstwa, specjalizuje się również w statystyce i gospodarce krajowej. Pracuje jako dziennikarz od ponad 30 lat, występuje w wiadomościach i reportażach dla radia i telewizji.
Wyprodukował ponad 15 godzinnych filmów dokumentalnych, dotyczących aktualnych wydarzeń i koncentrujących się przede wszystkim na takich tematach jak globalizacja gospodarki, zmiana klimatu, polityka dobrobytu i polityka europejska.
godz. 20.00
JERZY ŚLADKOWSKI, reż. Prawdziwy koniec Zimnej Wojny / The Real End of the Cold War,
ukończył Wydział Filologii Klasycznej na Uniwersytecie w Toruniu, a w 1973 roku – Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studiując na tym wydziale od 1972 roku pracował w Telewizji Polskiej, najpierw jako reporter, potem realizator reportaży i filmów dokumentalnych. W 1982 roku opuścił kraj i osiadł w Szwecji, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Realizuje filmy dokumentalne dla Telewizji Szwedzkiej i Szwedzkiego Instytutu Filmowego, współpracuje też z telewizjami fińską, duńską i norweską. Od 1993 roku jest też współpracownikiem niemieckiej telewizji publicznej ZDF i satelitarnego programu ARTE. Od wyjazdu z Polski zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej. Interesują go ludzie uwikłani w niełatwe sprawy współczesnego świata. Tematy do swoich dokumentów znalazł w Południowej Ameryce, Azji, Afryce. Po przemianach, które nastąpiły w Europie po 1989 roku, zainteresował się też Europą Wschodnią. Na przykład w 1990 roku nakręcił "Trójkąt śmierci" o ekologicznych zniszczeniach na południu Polski, nagrodzony w Sztokholmie wielką doroczną nagrodą dziennikarzy. Z kolei jego "Vendetta" o Albanii zdobyła II nagrodę na prestiżowym Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej "Prix Italia" w 1996 roku.
PONIEDZIAŁEK, 14.11.11
godz. 13.30
Spotkanie z osobami uczestniczącymi w misjach pomocowych Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego
AGNIESZKA DRABICH, kulturoznawca, grafik komputerowy i niedoszły filozof. Kiedyś wolontariuszka SWM Młodzi Światu, dzisiaj regularny bywalec biura. Aktualnie pracuje jako menager projektów w dziedzinie mediów, ale chętnie eksploruje wszystkie rejony kultury. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i jeździ na rowerze. Ma słabość do ostrej papryki, mocnej kawy i „pokręconych” książek.
ARKADIUSZ MACIEJ, konserwator Dzieł Sztuki,z zamiłowania filmowiec. Od prawie 10 lat związany z SWM Młodzi Światu, gdzie jako wolontariusz wyjechał na misje do budowy szkoły w Malawi. Od trzech lat zajmuje się produkcją filmów misyjnych oraz koordynacją projektów medialnych w SWM.
godz. 18.00
Andrzej Fidyk, Warszaty z Mistrzem
ANDRZEJ FIDYK (ur. 1953) studiował w warszawskiej Centralnej Szkole Planowania i Statystyki (dziś: Szkoła Główna Handlowa) w latach 1972-1977. Po ukończeniu studiów przez dwa lata pracował w Polskim Biurze Handlu Zagranicznego. Karierę telewizyjną rozpoczął w roku 1980. Od tamtej pory dla polskiej i brytyjskiej telewizji wyreżyserował ponad 40 filmów dokumentalnych, za które otrzymał liczne nagrody. Fidyk jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych polskich twórców dokumentalnych, a jego filmografia obejmuje takie tytuły, jak „Kiniarze z Kalkuty" (1998) i „Defilada” (1989).
ŚRODA, 16.11.11
g. 15.00
Spotkanie z gośćmi festiwalu na temat problemów krajów Pacyfiku, zmian klimatycznych i związanych z tym migracji
NIK KIDDLE, Charge d'Affaires a.i. , Ambasada Nowej Zelandii
KAMIL WYSZKOWSKI, United Nation Development Programme
Dyrektor Biura Projektowego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce. Ekspert w zakresie polityk ONZ i UE oraz wykluczenia społecznego, innowacji społecznych i CSR. Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W Polsce odpowiada za koordynację działań programowych UNDP oraz koordynację Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact. Na poziomie międzynarodowym zajmuje się wzmacnianiem współpracy pomiędzy przedstawicielstwami UNDP w krajach Europy i Wspólnoty Niepodległych Państw (Europe and CIS). Członek Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów w Polsce.
godz. 16.15
CHRISTIAN NEU, reż. Głód w świecie obfitości/ Hunger in a World of Plenty,
urodzony w 1976 roku w Karlsruhe (Niemcy), jest scenarzystą i reżyserem. Podczas gdy studiował produkcję filmową w szkole filmowej w Monachium, wspólnie ze swoją małą firmą tworzył spoty reklamowe. Następnie został producentem programów telewizyjnych w Szwajcarii a jego pierwszy program został nominowany do nagrody Swiss TV. W 2004 roku zadebiutował jako scenarzysta i reżyser. W filmie „Replay – historia Rogera Federera” śledzi drogę na szczyt najlepszego tenisisty na świecie. Jego drugi film „Głód - wystarczająco dużo to za mało” jest efektem współpracy z producentem filmowym, Davidem Syzem.
godz. 19.00
NEFIZE ÖZKAL LORENTZEN, reż. Balonik dla Allaha / A Balloon for Allah,
(ur.1964) to turecko-norweska pisarka i reżyserka mieszkająca w Oslo. Ukończyła studia licencjackie w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie Bosforskim w Stambule, a także studia magisterskie na kierunku media i komunikacja na Uniwersytecie w Oslo. Wyreżyserowała dziesięć filmów dokumentalnych poruszających różne kontrowersyjne tematy, opublikowała tomik poezji oraz powieść młodzieżową. W swojej pracy pragnie wydobyć na światło dzienne nieopowiedziane historie. Wierzy, że zmiany zaczynają się od ludzi młodych.
CZWARTEK, 17.11.11
godz. 15.15
W ramach specjalnego bloku poświęconego kampaniom społecznym Fundacji Thomsona Reutersa zapraszamy także na spotkanie z gościem specjalnym, przedstawicielem Fundacji Thomsona Reutersa, Danielem Rostrupem.
Blok reklam wraz ze spotkaniem odbędzie się 17.11 o godz. 15.00 w sali nr 2 Kinoteki PKiN w Warszawie.
DANIEL ROSTRUP, Thomson Reuters Foundation
zaczął współpracę z fundacją Thomson Reuters Foundation w październiku 2009 roku. Zajmuje się w niej zarządzaniem członkostwem ponad 380 organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych za pomocą serwisu TrustLaw Connect.
Zanim dołączył do Fundacji, Daniel pracował w Waszyngtonie D.C., gdzie zatrudniał i szkolił lingwistów pracujących nad kontraktami federalnymi rządu USA. Później przeniósł się do Dublinu, gdzie kierował pracą tłumaczy zajmujących się przekładem dużych kontraktów handlowych z Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Stworzył również w stanie Nevada programy nauczania, sponsorowane przez Amerykański Departament Stanu, przeznaczone dla dygnitarzy międzynarodowych.
Ponieważ urodził się w Norwegii, został wychowany przez norweskich i irańskich rodziców, uczył się w Stanach Zjednoczonych, pracował w Irlandii, Hiszpanii, Chinach i Japonii, Daniel z dumą mówi o sobie, że jest obywatelem świata. Jest również praktykującym pianistą i kompozytorem. Jego utwory znalazły się na dwóch pełnometrażowych albumach i dwóch mini-albumach. Napisał muzykę do licznych filmów dokumentalnych Fundacji, w tym do "Children of Dadaab – Life through the lens" („Dzieci z Dadaab – Życie przez obiektyw”) (2011) o głodzie w Afryce Wschodniej, a także do dwóch dramatycznych filmów krótkometrażowych.
Daniel posiada podwójny dyplom licencjata Uniwersytetu Nevady w Reno w zakresie stosunków międzynarodowych i języka hiszpańskiego oraz dyplom International MBA Uniwersytetu Bostońskiego. Biegle włada językiem angielskim i norweskim, dobrze zna hiszpański, a perski na poziomie podstawowym.
O Fundacji Thomsona Reutersa
Fundacja Thomsona Reutersa, charytatywna gałąź czołowego, światowego dostawcy wiadomości i informacji, pomaga ludziom w potrzebie na całym świecie, zapewniając zaufane informacje i darmową pomoc prawną. Zarejestrowana jako organizacja charytatywna w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, Fundacja działa na rzecz rozwoju umiejętności, wartości i wiedzy w całej firmie Thomson Reuters, mając na celu propagowanie praworządności, ratowanie ofiar klęsk żywiołowych i poprawienie standardów dziennikarstwa. Usługi na stronie Fundacji – Trust.org – opierają się na inicjatywach humanitarno-informacyjnych i programach szkoleń dziennikarskich Fundacji Reutersa, którą założono w 1982 r. Wszystkie inicjatywy Fundacji wspierają rozwój lepszych rządów, większą przejrzystość, bardziej skuteczną pomocą humanitarną oraz solidną prasę światową.
godz. 16.30
EDYTA WRÓBLEWSKA, reż. Ala z elementarza / The Girl From A Reading Primer,
ukończyła Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, studiowała w Camerimage Film School w Toruniu. Jest także absolwentką Szkoły Głównej Handlowej oraz Francuskiego Instytutu Zarządzania. Przez kilka lat pracowała w firmach medialnych jako konsultant i trener. Brała udział w Berlinale Talent Campus. Autorka filmów dokumentalnych: “Ala z Elementarza”, “Debiut”, “PRL de Luxe”, “Podziemny Tygodnik Mazowsze” “Kiedy Będziesz?” “Cisza/Supermarket”. Współpracowała z Marcelem Łozińskim przy jego filmie pt: "Poste Restante", który w 2009 r. zdobył Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Jej filmy były pokazywane zarówno na wielu polskich, jak i międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie.
godz. 19.00
OLIVER HODGE, reż. Wojownik pośród śmieci /Garbage Warrior,
absolwent wzornictwa przemysłowego w Szkole Artystycznej w St Martins. Pracował przy ponad 20 pełnometrażowych filmach – projektując, nadzorując użycie efektów specjalnych oraz zarządzając oddziałami tworzącymi rekwizyty. W jego filmografii pojawiają się m. in.: „Charlie i fabryka czekolady”, „Tomb Raider 1 i 2”, „James Bond: Śmierć nadejdzie jutro”, „Jeździec bez głowy” oraz „Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo”. Zdobywał doświadczenie jako reżyser i operator filmowy, a od 2000 roku, kręcąc filmy dokumentalne i teledyski do muzyki poważnej.
Oliver zdecydował się udokumentować historię Earthship po spotkaniu z Michaelem Reynoldsem w 2003 roku. Wkrótce po tym stworzył własną wytwórnię (Open Eye Media) by wyprodukować „Wojownika pośród śmieci”.
Zapraszamy na spotkania z wyjątkowymi gośćmi, które odbędą się po warszawskiej edycji festiwalu:
STANISŁAW BURZYŃSKI
02.12.2011 / godz. 15.00 / sala nr2 Kinoteki w Warszawie
odbędzie się pokaz filmu "Burzyński. Rak to poważny biznes", reż. Eric Merola a po filmie ok. godz. 17.00 odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Burzyńskim, bohaterem filmu.
Prof. Stanislaw Burzyński, to międzynarodowej sławy polski naukowiec, biochemik, lekarz, oddany od lat poszukiwaniom skutecznej metody lecznia raka, alternatywnej dla wyniszczającej organizm chemioterapii. Dr. Burzynski jest wynalzacą leku zwanego Antyneoplaston / Antineoplastons, który wyniszcza komórki rakowe bez ingerencji w zdrowy organizm.
Dr Burzyński mieszka w Houston w stanie Teksas i prowadzi tam praktykę lekarską. Początkowo w latach 1977-1995 mógł on kierować swoim odkryciem bez zgody FDA, ponieważ wówczas stan Teksas nie wymagał od lekarzy przestrzegania prawa federalnego w takiej sytuacji. Jednak później prawo zostało zmienione. Dr Burzyński stoczył największą w amerykańskiej historii, prawdopodobnie najbardziej zawiłą i niezwykle intrygującą batalię prawną przeciwko Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
HANS ROSLING
15.12.2011 / godz. 13.30 / sale Uniwersytetu Warszawskiego
odbędzie się pokaz filmu "Świat według Roslinga", reż. Par Fjalstroom a po filmie ok. godz. 14.30 odbędzie się spotkanie z Prof. Hansem Roslingiem, bohaterem filmu.
Hans Rosling jest profesorem zdrowia międzynarodowego, który odniósł nieprawdopodobny światowy sukces. Jego szeroko rozpowszechnione prezentacje dotyczące globalnego rozwoju wywołują nie tylko śmiech, ale i zadumę. Ludzie wpływowi – tacy jak Al Gore czy Bill Clinton – chętnie proszą go o rady. Najważniejszym przesłaniem Roslinga jest to, by każdy poddawał w wątpliwość swoje uprzedzenia o świecie – tak jak on to robi.
Punktem zwrotnym w karierze Roslinga były „poruszające się pęcherzyki” – rodzaj nowatorskiej animacji graficznej stworzonej przez syna i synową profesora. Kiedy menedżerowie firmy Google zauważyli potencjał tkwiący w prostocie tej animacji, postanowili odkupić to oprogramowanie. Cena tej transakcji nie została podana do publicznej wiadomości, ale była na tyle wysoka, że pozwoliła Roslingowi na założenie fundacji „Gapminder”. Celem tej organizacji jest uczynienie światowych statystyk dostępniejszymi i bardziej zrozumiałymi dla szerszego grona osób oraz opracowanie opartego na faktach obrazu współczesnego świata.
Po wielu latach praktyki lekarskiej w Mozambiku oraz trwających 20 lat badaniach naukowych w Afryce, Rosling ma solidne podstawy dla swoich twierdzeń.