Twitter You Tube Flickr iPlex Facebook

Filmy i co dalej?


Filmy dokumentalne z kontekstem!

 

Filmy dokumentalne, które prezentujemy na naszym festiwalu, nie tylko dostarczają widzom przeżyć natury estetycznej ale niosą ze sobą konkretne przesłania oraz spory bagaż informacji.

 

Chcemy Was zainspirować do myślenia i do pogłębiania własnej wiedzy!

 

Dlatego dla tych z naszych widzów, którzy odczuwają głód informacji organizujemy wspólnie z naszym partnerem, Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, cykl spotkań i paneli dyskusyjnych na ważne globalne tematy dotyczące nas wszystkich.

 Przybliżamy widzom globalne wyzwania, zarówno te uniwersalne dotyczące nas wszystkich tu i teraz, jaki i zagadnienia dotykające codzienności w poszczególnych miejscach na świecie, jednak bez zbędnego epatowania nieszczęściem i biedą.

 

 

O czym porozmawiamy w tym roku?

Przed nami szereg paneli i spotkań z wyjatkowymi gośćmi.

 

15.11.2011, godz.16.30, Kinoteka PKiN, sala nr 2

Panel dyskusyjny:

"Współczesny obraz migracji w kontekście zmian w stanie ludności świata"

 

Uczestnicy panelu:

Dr Magdalena Lesińska, Ośrodek Badań nad Migracjami, "Migracje we współczesnym świecie – trendy obecne i przyszlość"
Dr Justyna Nakonieczna, ISM UW, "Współczesne migracje o podłożu ekonomicznym"
Dr Dorota Heidrich, ISM UW, "Współczesne migracje o podłożu politycznym"
Dr Maciej Duszczyk, ISP UW, "Polityka imigracyjna i azylowa UE - wyzwania w kontekście rozwoju
Pan Kamil Wyszkowski, Dyrektor UNDP w Polsce, "Migracje ludności wywołane zmianami klimatu (tzw. uchodźcy klimatyczni)"

 

MODERACJA PANELU I PODSUMOWANIE DEBATY:
mgr Iwona Wyciechowska, ISM UW
 

 

30.11.2011, godz. 18.00 / Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, sala 308
ul. Krakowskie Przedmieście 26/38

Panel dyskusyjny:

"The Impact of Eastern Partnership on Civil Society in Partner Countries"
 

Podczas panelu głos zabiorą przedstawiciele świata nauki i think-tanków z Polski oraz z krajów Partnerstwa Wschodniego. Jego celem będzie omówienie dotychczasowych osiągnięć Partnerstwa Wschodniego w odniesieniu do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w krajach partnerskich. Ustalenia odbywającego się w dniach 28 – 30 listopada w Poznaniu III Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego zostaną przedstawione uczestnikom bezpośrednio przez osoby biorące udział w Forum. Panel dyskusyjny współorganizowany przez Instytut Stosunków Międzynarodowych UW oraz Instytut Spraw Publicznych jest częścią Międzynarodowego Festiwalu HumanDoc Globalny rozwój w kinie. Festiwal, objęty patronatem MSZ i JM Rektor UW, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych polskiej Prezydencji w Radzie UE.

 

Udział w spotkaniu wezmą:


Pani Sabina Dvorakova, DEMAS, Czechy
Pan Grzegorz Gromadzki, independent expert, Polska
Pani Stefanie Schiffer, European Exchange, Niemcy
Pani Olga Stuzhinskaya, Office for Democratic Belarus w Brukseli
Dr Andrzej Szeptycki, ISM UW
 

Moderator: dr Agnieszka Łada, ISP

 

Wystąpienia i dyskusja odbędą się w języku angielskim. Organizatorzy nie zapewniają tłumaczenia.

RSVP: konferencje@ism.uw.edu.pl

 

 

14.12.2011 r. (środa), godz. 17.00/ Nowy Świat 67, sala nr V

Panel dyskusyjny:

"Współczesny Afganistan – dylematy odbudowy i rozwoju"

 

Udział w spotkaniu wezmą:

 

dr hab. Piotr Balcerowicz, Wydział Orientalistyczny UW
płk dr Jacek Trembecki, Akademia Obrony Narodowej
mgr Hanna Schreiber, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW

MODERACJA PANELU: dr Dorota Heidrich, Instytut Stosunków Międzynarodowych ISM UW
 

 

 

Zapraszamy także do wzięcia udziału w ciekawych spotkaniach z zaproszonymi reżyserami i bohaterami filmów, które będą prezentowane na naszym festiwalu. Będziecie mieli okazję osobiście uzyskać odpowiedzi na Wasze pytania, które na pewno się zrodzą po obejrzeniu filmów.

 

 

W szczególności zapraszamy na spotkania z wyjątkowymi gośćmi, które odbędą się po warszawskiej edycji festiwalu:

 

02.12.2011 / godz. 15.00 / Kinoteka w Warszawie

 

- odbędzie się pokaz filmu "Burzyński. Rak to poważny biznes" a po filmie ok. godz. 17.00 odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Burzyńskim, bohaterem filmu.

 

Prof. Stanislaw Burzyński, to międzynarodowej sławy polski naukowiec, biochemik, lekarz, oddany od lat poszukiwaniom skutecznej metody lecznia raka, alternatywnej dla wyniszczającej organizm chemioterapii. Dr. Burzynski jest wynalzacą leku zwanego Antyneoplaston / Antineoplastons, który wyniszcza komórki rakowe bez ingerencji w zdrowy organizm.

 

Dr Burzyński mieszka w Houston w stanie Teksas i prowadzi tam praktykę lekarską. Początkowo w latach 1977-1995 mógł on kierować swoim odkryciem bez zgody FDA, ponieważ wówczas stan Teksas nie wymagał od lekarzy przestrzegania prawa federalnego w takiej sytuacji. Jednak później prawo zostało zmienione. Dr Burzyński stoczył największą w amerykańskiej historii, prawdopodobnie najbardziej zawiłą i niezwykle intrygującą batalię prawną przeciwko Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

 

 

 

15.12.2011 / godz. 13.30 / sale Uniwersytetu Warszawskiego

 

- odbędzie się pokaz filmu "Świat według Roslinga" a po filmie ok. godz. 14.30 odbędzie się spotkanie z Prof. Hansem Roslingiem, bohaterem filmu.

 

Hans Rosling jest profesorem zdrowia międzynarodowego, który odniósł nieprawdopodobny światowy sukces. Jego szeroko rozpowszechnione prezentacje dotyczące globalnego rozwoju wywołują nie tylko śmiech, ale i zadumę. Ludzie wpływowi – tacy jak Al Gore czy Bill Clinton – chętnie proszą go o rady. Najważniejszym przesłaniem Roslinga jest to, by każdy poddawał w wątpliwość swoje uprzedzenia o świecie – tak jak on to robi.


Punktem zwrotnym w karierze Roslinga były „poruszające się pęcherzyki” – rodzaj nowatorskiej animacji graficznej stworzonej przez syna i synową profesora. Kiedy menedżerowie firmy Google zauważyli potencjał tkwiący w prostocie tej animacji, postanowili odkupić to oprogramowanie. Cena tej transakcji nie została podana do publicznej wiadomości, ale była na tyle wysoka, że pozwoliła Roslingowi na założenie fundacji „Gapminder”. Celem tej organizacji jest uczynienie światowych statystyk dostępniejszymi i bardziej zrozumiałymi dla szerszego grona osób oraz opracowanie opartego na faktach obrazu współczesnego świata.
Po wielu latach praktyki lekarskiej w Mozambiku oraz trwających 20 lat badaniach naukowych w Afryce, Rosling ma solidne podstawy dla swoich twierdzeń.