Twitter You Tube Flickr iPlex Facebook

Kino bez barier

 

KINO BEZ BARIER TO DODATKOWE POKAZY SPECJALNE NA FESTIWALU HUMANDOC CZYLI:

 

- pokazy dla osób niedowidzących i niewidomych

- pokazy dla osób niedosłyszących i niesłyszących

 

Do pokazów specjalnych zaliczamy także poranne pokazy dla szkół pod nazwą: Twoja Szkoła z Filmem

 

W tym roku oferta Festiwalu HumanDOC została wzbogacona o projekcje przystosowane dla osób niedowidzących i niewidomych oraz słabo słyszących i niesłyszących!


Przystosowane filmy będą prezentowane w warszawskim Kinie Kinoteka, jak również w Łodzi w Kinie Charlie, w Krakowie w Kinie Agrafka, we Wrocławiu w Centrum Kultury Wrocław-Zachód i na IPLEX.PL.

 

Zapraszamy na projekcje!


Widzowie z niepełnoprawnością narządu wzroku będą mogli uczestniczyć w pokazach filmów prezentujących problematykę regionów Palestyny, Chile, Gruzji i Chin. Metodą audio deskrypcji przygotowaliśmy następujące produkcje: "Szermierze Palestyny" (Polska) – filmy o młodzieży w Palestynie i roli sportu w ich życiu, "Aby był pokój i chleb" (Polska) – obraz o małej, gruzińskiej społeczności żyjącej w cieniu stacjonującej nieopodal potężnej rosyjskiej armii, "Toksyczne podwórko" (Szwecja) – dokument o fabryce w Chile, która zatruwa okoliczny teren, a także "Głosuj na mnie" (Chiny) – film o niewiarygodnej rywalizacji chińskiej młodzieży w wyborach.


Na Festiwalu HumanDOC nie zabraknie także miejsca na projekcje przystosowane dla osób z problemami słuchowymi. Dwie produkcje – ceniony polski dokument „Planeta Kirsan” (Polska) o niezwykłej, a mało znanej rosyjskiej republice Kałmucji oraz „Uciekając z Abdulem” obraz o nastoletnim afgańskim emigrancie próbującym znaleźć swoje miejsce poza granicami ojczystego kraju – zostały wzbogacone o specjalne napisy.


Rozszerzenie Festiwalu HumanDOC o ofertę dla osób z niepełnosprawnością było możliwe dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK.


Do udziału w festiwalowych projekcjach organizatorzy zapraszają zarówno grupy, jak i osoby indywidualne. Wstęp – wolny; wszystkie projekcje są bezpłatne.


To nie wszystko!


Zapraszamy również na warsztat!

 

„Dostosowywanie sztuki audiowizualnej do potrzeb osób niewidomych”
Wtorek, 15.11.2011 r., godz. 11.00
Warszawa, Kinoteka PKiN, Plac Defilad 1


Słabowidzący i niewidomi to grupa licząca około 500 tysięcy osób w Polsce. Chcesz dowiedzieć się jak film/reklamę/kampanię społeczną/obraz audiowizualny dostosować do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku, tak by odbiorcy mieli komfort, by twój przekaz był zrozumiały i jasny, ale zostawiał pole do interpretacji? Przyjdź, a dowiesz się więcej o metodzie audiodeskrypcji.


Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Audiodeskrypcja pozwala osobom niewidomym na możliwość odbioru sztuki wizualnej, np. malarstwa, filmów, reklam i kampanii społecznych, czy gry aktorskiej – dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach, kinematografii czy teatrze.
 

Do udziału w warsztacie zachęcamy w szczególności filmowców, producentów, dziennikarzy, aktorów, artystów, pracowników sektora kultury i przedstawicieli sektora pozarządowego.
Rezerwacja i pytania: festival@humandoc.net / WSTĘP WOLNY!

 

W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC odbędą się również projekcje filmów przystosowanych do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych oraz słabosłyszących i niesłyszących. WSTĘP WOLNY! Zapraszamy!


Dostosowywanie filmów wspiera:
Bank BZ WBK
Studio ECHO MMR

 

Warsztat poprowadzą:


Barbara Szymańska - pedagog, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja, specjalistka ds. tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji. Od roku 2002 aktywnie działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, swe starania koncentrując szczególnie na inicjowaniu aktywności twórczej osób z problemami wzroku oraz na kompleksowym i multisensorycznym udostępnianiu kultury i sztuki. Od 2006 roku konsultuje oraz współtworzy audiodeskrypcję do dzieł filmowych, scenicznych i plastycznych oraz wydarzeń sportowych. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji. Jest współautorką pierwszych polskich standardów tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych.

 

Tomasz Strzymiński – prekursor i ojciec audiodeskrypcji w Polsce. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja działającej na rzecz udostępniania kultury i sztuki osobom z niepełnosprawnością. Od roku 2006 swe działania koncentruje szczególnie na sprawowaniu pieczy nad prawidłowym stosowaniem zasad audiodeskrypcji. Zainicjował i współrealizował w roku 2006 pierwsze w Polsce wydarzenie z audiodeskrypcją, którym był seans filmu pt. "Statyści". Efektem jego działań jest również pojawienie się seriali z audiodeskrypcją na stronie ITVP. Z jego inicjatywy audiodeskrypcja została zastosowana po raz pierwszy na świecie podczas tak dużej imprezy filmowej, jaką jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Konsultował i współtworzył audiodeskrypcję do filmów pokazywanych w ramach 32, 33, 34 FPFF w Gdyni. Z jego inicjatywy został wydany pierwszy film z audiodeskrypcją i napisami na DVD pt. "Katyń". Jest pomysłodawcą i współrealizatorem pierwszego spektaklu teatralnego z audiodeskrypcją pt. "Jest Królik Na Księżycu" oraz współrealizatorem pierwszej w Polsce wystawy prac plastycznych z audiodeskrypcją pt. "Marek Kijewski - drżę więc cały, gdy mogę was ozłocić". Prowadzi wykłady (m.in. Senat RP, KRRiT, SWPS) i warsztaty z zakresu tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji oraz multisensorycznego udostępniania kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym. Współautor pierwszych polskich standardów tworzenia audiodeskrypcji do
produkcji audiowizualnych.