Twitter You Tube Flickr iPlex Facebook

Informacje prasowe

 

Festiwal HumanDOC czyli kino świata, kino bez barier!

 

Już 12. listopada w Kinotece PKiN w Warszawie rusza II Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC, prezentujący najlepsze produkcje dokumentalne z całego świata poświęcone globalnym wyzwaniom i tematyce społecznej z Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii, krajów postsowieckich.

Część tegorocznej festiwalowej oferty została dostosowana do potrzeb widzów niewidomych i słabowidzących oraz dla osób niedosłyszących i niesłyszących!

Wszystkie projekcje i wydarzenia festiwalowe są bezpłatne!


Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego HumanDOC jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z edukacją i promocją działań charytatywnych. Festiwal prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że będąc tu w Polsce możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nie tylko tu i teraz, ale również w najdalszych zakątkach świata.


Wybrane filmy Festiwalu będzie można obejrzeć od listopada do końca grudnia w kinach w całej Polsce i nie tylko!

 

Przez sześć dni (12-17.11.2011 r.), od południa do północy, za darmo w salach kinowych Kinoteki PKiN w Warszawie, przez miesiąc na platformie filmowej IPLEX.PL, a od listopada do końca roku w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce.

 

To nie wszystko! Po raz pierwszy historii festiwal filmowy zagości na Dworcu Centralnym w Warszawie pod hasłem "HumanDOC na Centralnym". Od 12. do 17. listopada pasażerowie będą mogli wziąć udział w projekcjach Festiwalu HumanDOC organizowanych w hali głównej warszawskiego dworca!

 

Premiery, premiery, premiery…

 

Na tegorocznej edycji Festiwalu HumanDOC nie zabraknie polskich i warszawskich premier obsypanych nagrodami filmów jak unikatowego i poruszającego dokumentalnego filmu animowany „Nieme głosy”/“Little voices” (reż. J. Carrillo i O. Andrade), który głosem i rysunkami małych bohaterów opowiada o dzieciach wcielonych do kolumbijskiej armii paramilitares i partyzantki komunistycznej, a sam film przywodzi na myśl słynny „Waltz z Bashirem”.

Swoją polską premierą na Festiwalu HumanDOC będzie miał też bezkonkurencyjny zwycięzca tegorocznego Sundance Film Festival - film o traumie związanej z wojną w Afganistanie: „Piekło powraca”/„Hell&Back Again” (reż. D. Dennis). To obraz odważny, wstrząsający i przełomowy – to pierwszy film od początku do końca nakręcony aparatem fotograficznym!

 

Kolejna premiera to włoski „Zamek”/„The Castle” (reż. M. D'Anolfi and M. Parenti) o migrantach z Afryki i krajów arabskich, którzy swoją szansę na lepsze życie widzą w Europie i o polityce europejskich krajów, próbujących z tą falą migracji sobie poradzić.

 

Na Festiwalu HumanDOC nie zbraknie też znakomitych polskich produkcji takich jak „Argentyńska lekcja” (reż. W. Staroń), „Odyseja Złomowa” P. Ferdka i Ł. Gutta, „Planeta Kirsan” (reż. M. Pięta) czy "Prawdziwy koniec Zimnej Wojny" Jerzego Śladkowskiego.

 


Przyjdź, zobacz, zainspiruj się!

 

Festiwal HumanDOC to dużo więcej niż filmy. To debaty i dyskusje z autorami i bohaterami filmów, ekspertami i praktykami zajmującymi się globalnym rozwojem, to także warsztat o przystosowywaniu sztuki filmowej dla potrzeb osób niewidzących i program edukacyjny dla szkół.

Nie zabraknie też dyskusji na tematy takie jak migracje, konflikt w Afganistanie czy Partnerstwo Wschodnie, organizowanych w Kinotece i na Uniwersytecie Warszawskim we współpracy z Instytutem Stosunków Międzynarodowych UW.

Nie zabraknie tez konkursów – zarówno dla publiczności, jak i dla młodych dziennikarzy!

 

Wśród gości tegorocznego festiwalu obecni będą twórcy premierowego „Piekło powraca” / „Hell&Back Again” czy „Wojownika pośród śmieci” / „Garbage Warrior”, filmu o znanym na całym świecie eko-architekcie.

Festiwal to ważne pytania o największe wyzwania XXI wieku: Czy istnieje kryzys żywieniowy na świecie? Co to są uchodźcy klimatyczni i co dzieje się ze współczesnymi imigrantami? Jakie znaczenie ma demokracja i rozwój? Jakimi prawami rządzą się wielkie korporacje? Jakie jest miejsce Polski w łańcuchu światowego rozwoju? Komu, jak i dlaczego pomagamy?
 

 

Sztuka filmowa przekracza bariery!


W tym roku oferta zostanie wzbogacona o projekcje przystosowane dla osób niewidomych i niesłyszących. „Kino bez barier” będzie prezentowane w warszawskim Kinie Kinoteka, jak również w Łodzi w Kinie Charlie i w Krakowie w Kinie Agrafka i na IPLEX.PL.
 

Widzowie z niepełnoprawnością narządu wzroku będą mogli uczestniczyć w pokazach filmów: „Szermierze Palestyny”, Toksyczne podwórko”, „Aby był chleb i pokój” oraz „Głosuj na mnie” prezentujących problematykę regionów Palestyny, Chile, Gruzji i Chin.

Ponadto w ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się warsztat dla filmowców i przedstawicieli sektora pozarządowego poświęcony dostosowywaniu sztuki filmowej do potrzeb osób niewidzących. Poprowadzą go przedstawiciele Fundacji Audiodeskrypcji.


Na Festiwalu HumanDOC nie zabraknie także miejsca na projekcje przystosowane dla osób z problemami słuchowymi. Dwie produkcje – ceniony polski dokument „Planeta Kirsan” o niezwykłej, a mało znanej rosyjskiej republice Kałmucji oraz „Uciekając z Abdulem” / „On the Run with Abdul”) obraz o nastoletnim afgańskim migrancie  – zostały wzbogacone o specjalne napisy.


Co najważniejsze filmy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu dotrą do odbiorców w całej Polsce! Wybrane produkcje będzie można za darmo obejrzeć w Internecie na platformie IPLEX.PL. Organizatorzy zachęcają też kina w całym kraju do organizowania projekcji dla osób niewidzących i niesłyszących.

 

 

Nagrody dla twórców i… dla publiczności

 

Festiwal HumanDOC zwieńczy gala wręczenia nagród w Centrum Nauki Kopernika, która odbędzie się w połowie grudnia w trakcie jednej z największych imprez organizowanych przez Polskę w ramach Prezydencji w UE – Europejskich Dni Rozwoju oraz pokaz nagrodzonych filmów w Kinotece PKiN!

W tym w roku oprócz Grand Prix dla najlepszych filmów polskich i zagranicznych fundowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i Polski Instytut Sztuki Filmowej, nagrodę specjalną „Your right: Democracy & Development” ufundowała Komisja Europejska, a kolejne nagrody dla twórców filmów i publiczności ufundowali nasi partnerzy: Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Bank BZ WBK, i firma iSource, dystrybutor Apple w Polsce.

 

Zapraszamy do kina i głosowania na najlepsze filmy!